Fotografie Kavárny Pošta

Historie

Ještě v polovině 19. století byly poštovní zásilky dopravovány do Liberce spěšnými poštovními vozy taženými koňmi. Když byl poštovní úřad přeložen blíže k zámku do Zámecké, dnešní Felberovy ulice, příjížděly poštovní vozy na prostranství před zámkem. Na čerstvé zprávy tu netrpělivě čekali hlavně obchodníci, podnikatelé i spekulanti. Aby se jim lépe čekalo, otevřel si v bývalé panské budově čp. 4/V podnikavý pan Cloin restauraci a kavárnu. Pojmenoval ji případným názvem U pošty. Kromě toho, že tato kavárna umožňovala různé obchodní schůzky, poskytovala svým hostům bohatý výběr časopisů, prodávala se zde výborná káva a prvotřídní jídla, pořádaly se zde koncerty a různé zábavy. 

Po výstavbě nové budovy pošty na rozšířeném Staroměstském náměstí v roce 1892 ztratila kavárna U pošty hlavní důvod své existence. Když potom na protější straně náměstí postavili stavitelé Bürger a Keil výstavní trojdům, otevřel si v rohovém domě čp. 484/I svou „vídeňskou kavárnu“ a nazval ji kavárna Pošta. Sem se také ochotně přemístili jeho bývalí stálí hosté a stará kavárna U pošty brzy nato dožila.

Interiér kavárny Pošta byl proveden v novorokokovém slohu, podle vzoru podobných podniků ve velkých evropských městech. Točité sloupy, dřevěné obklady, zrcadla, štukatérská výzdoba a stylový nábytek, to vše vytvářelo spolu s dokonalou obsluhou příjemné, čisté prostředí lákající k posezení. Kavárna měla i teplovzdušné vytápění a dokonalé větrání. Provoz kavárny navazoval na sousední hotel Central (dnes budova Nového magistrátu města Liberce) a přispíval k oživení náměstí ve večerních a nočních hodinách.

Po úplné rekonstrukci provedené podnikatelem Restaurace a jídelny v osmdesátých letech dostal interiér kavárny Pošta opět původní lesk. Byla obnovena zejména kavárna a dva salónky, na jejichž rekonstrukci se podílela řada výtvarníků sdružených v Díle Praha a Ústí nad Labem. Kavárna Pošta se stala opět znamenitou zvláštností Liberce a současně i jedním ze zajímavých svědků jeho historie. Celý objekt, v němž je kavárna umístěna, je chráněn, jako součást cenného urbanistického souboru náměstí Dr. E. Beneše. 

Kavárna Pošta je jednou z mála svého druhu zachovaných u nás, dokumentující architekturu z konce 19. století. Byla proto rovněž zařazena do soupisu kulturních památek.

Zdroj: Liberecké domy hovoří č. 1 (1992)

Staré pohlednice vyprávějí

im456

Interiér Kavárny Pošta

im533

Kavárna Pošta vpravo Divadlo F. X. Šaldy

im534

Kavárna Pošta vpravo Divadlo F. X. Šaldy

im535

Kavárna Pošta vpravo Divadlo F. X. Šaldy, vzadu synagoga

im539

Kavárna Pošta vpravo Divadlo F. X. Šaldy, vzadu synagoga

im557

Divadlo F. X. Šaldy v pozadí Kavárna Pošta

im699

Divadlo F. X. Šaldy v pozadí Kavárna Pošta

Kavárna Pošta v pozadí liberecká synagoga

Nové fotografie interiéru

dsc_5754 dsc_5755 dsc_5760 dsc_5761 dsc_5764 dsc_5772 dsc_5774 dsc_5775 dsc_5780 dsc_5781 dsc_5783 dsc_5786 dsc_5788

Fotografie převzaty z webových stránek: 

https://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/odbory-magistratu/odbor-kancelar-primatorky/aktuality/v-kavarne-posta-se-zastavil-cas-mesto-liberec-policie-usiluji-jeji-otevreni.html